Wycieczka kaszubska

28 października uczniowie uczący się języka kaszubskiego wyruszyli na wycieczkę do Szymbarku, do Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Miejsce położone jest w samym sercu Kaszub, u stóp największego wzniesienia na Pomorzu – góry Wieżycy. Uczniowie wraz z opiekunami w towarzystwie przewodnika zwiedzili unikalne w skali świata obiekty m. in.: Najdłuższą Deskę Świata – 46,53 m (Rekord Guinnessa), Dom Sybiraka z repliką sowieckiego Łagru oraz lokomotywą i wagonami, bunkier Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski” z efektami świetlno-akustycznymi czy Największy Koncertujący Fortepian Świata (zarejestrowany na stronach Księgi Rekordów Guinnessa jako „Stolëmòwi Klawér”  w 2010r.). Ponadto zwiedzili Muzeum Gospodarstwa Domowego, gdzie poznali różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII wieku, do wybuchu II wojny światowej. Oczywiście największą atrakcją dla dzieci był „Dom do góry nogami”, gdzie na własnej skórze mogli odczuć efekty zawirowań błędnika.

Data dodania: 2022-10-29 09:38:40
Data edycji: 2022-10-31 08:02:33